Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Najpopularniejsze technologie tworzenia stron w 2020

technologie tworzenia stron

Kolejny rok za nami. Rok dużych zmian na świecie – w technologii tworzenia stron na szczęście zmiany, których doświadczyliśmy nie były tak ogromne i raczej zachowaliśmy w wielu aspektach status quo. Przyjrzeliśmy się szczegółowo kilku najistotniejszym kategoriom raportu W3Techs, które będą interesować osoby zajmujące się technologiami internetowymi.

Najpopularniejsze CMS w 2020

Najpopularniejsze cms w 2020

Na pozycji lidera wśród CMS-ów nadal znajduje się WordPress z 64% udziałem w rynku. Wynik ten nie dziwi ponieważ na WordPressie postawionych jest większość osobistych blogów i prywatnych stron w internecie. Za jego wyborem przemawia prostota instalacji oraz obsługi. Kolejne miejsca wśród systemów zarządzania treścią zajmuje Joomla i Drupal.

Wśród platform e-commerce liderem jest Shopify. Na drugim miejscu znajduje się Magento, a podium zamyka OpenCart.

Technologie Server-side

technologie server side

Wśród technologii Server-Side również bez większych zmian. Zdecydowanym liderem z wynikiem 79.1% zajmuje język PHP. Drugie miejsce ASP.NET jednak tylko z udziałem 9.2%.

Technologie Client-side

technologie client side

Niestety 2.2% stron nadal używa technologii Flash.

Serwery

oprogramowanie serwera

Najczęścieej korzystamy z serwerów Apache oraz Nginx – oba posiadają ponad 30 procent udziałów w rynku. W porównaniu do poprzedniego roku bardzo zyskała platforma Cloudflare, która obecnie odpowiada za hostowanie 17% stron w internecie.

Panel serwera

Panel serwera

Jak widzimy, obecnie Plesk bije na głowę cPanel.

Skrzynki pocztowe

skrzynki pocztowe

Tylko 18% internautów korzysta z Gmaila. Jest to dość niska wartość jeśli weźmiemy pod uwagę jak spółka Google dominuje na rynku wyszukiwarek czy systemów operacyjnych na urządzeniach mobilnych. Blisko 10% korzysta z adresu e-mail od Microsoftu. Pozostali usługodawcy mają mniej niż 5%. Dość spory wpływ mają na to lokalni dostawcy usług – tak jak w Polsce popularni są dostawcy poczty typu onet, o2 czy WP tak w innych krajach również znajdziemy wielu lokalnych dostawców.