Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Layout strony internetowej – co to jest?

Layout strony internetowej

Czy wiesz, że projektowanie stron internetowych może mieć ogromny wpływ na Twoją wydajność? Kiedy użytkownik odwiedza Twoją witrynę, w ciągu kilku sekund wydaje o marce opinię i decyduje, czy chce dokonać u Ciebie zakupu lub po prostu współpracować. Jeśli chodzi o sukces strony internetowej, dobry układ graficzny to podstawa. Dziś projektowanie witryny wykracza poza estetykę i obejmuje ogólną funkcjonalność witryny, właśnie dlatego w tym artykule przybliżymy kilka dobry praktyk i podpowiemy, dlaczego layout strony internetowej ma znaczenie.

Czym jest layout strony www?

Layout witryny to nic innego jak jej układ graficzny, na który składa się kilka elementów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim typografia i kolorystyka, ale też układ treści czy grafik na stronie. Mówiąc prościej, layout jest po prostu oprawą wizualną całej strony i ma finalny wpływ na jej wygląd.

Jak zrobić layout strony?

Tworzenie layoutów jest kluczowym procesem na etapie budowy stron internetowych, w końcu nie zmienia się ich co tydzień, dlatego to czynnik, który pozostaje z nami na dłużej. Layout możesz wykonać samodzielnie lub zlecić go profesjonalnym grafikom. W przypadku tej pierwszej opcji z pewnością zaoszczędzisz sporo pieniędzy, jednak nie mając doświadczenia, może to wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Rynek oferuje też gotowe rozwiązania, jednak posiadają one liczne ograniczenia, dlatego warto dokładnie zgłębić temat przed wyborem. Praca ze specjalistami jest zdecydowanie bardziej bezpiecznym wariantem, ponieważ mają oni kompetencje z zakresu UX, web design i samego projektowania. Ten proces może być bardziej kosztowny i czasochłonny, ponieważ wymagane są liczne zasoby, umiejętności i praca członków zespołu, jednak w dłuższej perspektywie to opłacalna inwestycja.

Korzyści z dobrego layoutu strony

Zanim jeszcze przejdziemy do tworzenia idealnego layoutu strony internetowej, powinieneś wiedzieć, dlaczego potrzebujesz dobrego układu strony. Świat online jest przesycony stronami internetowymi, a Twoi potencjalni klienci nie muszą zadowalać się witryną o przeciętnych możliwościach. Projektowanie stron internetowych to przede wszystkim wrażenia użytkownika, a ogromną częścią tworzenia pozytywnych doświadczeń jest zapewnienie im tego, czego chcą w odpowiednim czasie. Ludzie chcą szybkiego i łatwego dostępu do poszukiwanych informacji, chcą skutecznie rozwiązywać swoje problemy, a dobry układ strony może uczynić ich Twoimi klientami.

Projektowanie layoutu – podstawowe zasady

Projektując swoją stronę internetową, warto pod uwagę wziąć jej wygląd, jak i funkcjonalność. Zintegrowanie tych elementów zmaksymalizuje ogólną użyteczność i wydajność witryny. Na czym powinno więc opierać się dobre tworzenie layoutu? Sprawdź kilka wskazówek.

Myśl o odbiorcy

Mówi się, że im więcej wyborów dajesz ludziom, tym dłużej zajmie im podjęcie decyzji. O ile dłuższy czas spędzony w witrynie może być dobry dla biznesu, o tyle zbyt dużo opcji może frustrować odwiedzającego. Projektując interfejs strony przede wszystkim, kieruj się myślą o swoim użytkowniku, jest to złota myśl, która jest kluczem do sukcesu. Użytkownik zawsze jest na pierwszym miejscu, ponieważ ostatecznie to on zadecyduje, czy warto odwiedzać stronę.

Stwórz przejrzysty szkic

Zanim wpadniesz w szał projektowania, zastanów się, jak w ogóle Twoja witryna powinna wyglądać. Zdecyduj, jak ma wyglądać układ, jakie strony zamierzasz posiadać i gdzie ma trafić zawartość każdej strony. Mapy witryn i makiety pozwolą zaoszczędzić trochę czasu w późniejszych fazach.

Zaplanuj treści

Gdy zrozumiesz, czego potrzebuje Twój odwiedzający, możesz zacząć mapować swoje treści. Kolejną podstawową regułą dotyczącą stron internetowych jest – Twoja strona nie jest dla Ciebie. Witryna nie jest miejscem, w którym możesz pochwalić się wszystkimi swoimi osiągnięciami. Zadaj sobie pytanie, jakich informacji szuka Twój idealny kandydat i jak najlepiej możesz mu je dostarczyć. Pamiętaj też o zachowaniu równowagi między tekstem, grafiką, multimediami i schematem kolorów, aby któryś z elementów nie umniejszał kosztem treści, którą próbujesz przekazać. Content jest królem i stanie się podstawą układu Twojej witryny, dlatego staraj się, aby hierarchia ponownie była jak najprostsza.

Uwzględnij SEO

Layout strony to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też ukłon w stronę działań optymalizacyjnych pod kątem wyszukiwarek. Na ten aspekt wpływ ma wiele działań jak przejrzysta nawigacja, architektura informacji, obrazy i sam tekst. Twoi użytkownicy powinni mieć możliwość łatwego poruszania się po witrynie bez napotykania żadnych problemów, a jeśli odwiedzający się gubi, to istnieje prawdopodobieństwo, że boty także. Wielu specjalistów SEO uważa, że uporządkowane dane to nowy czynnik SEO, dlatego zdecydowanie warto uwzględnić ten aspekt podczas tworzenia własnego layoutu.

Zachowaj funkcjonalność

Jeśli chodzi o funkcjonalność i ogólnie o projektowanie stron internetowych, mniej znaczy więcej. Jeśli sprzedajesz online, zachowaj proces transakcji na jednej stronie. Postaraj się, aby szczegóły, o które prosisz, były naprawdę niezbędne. Zachowaj prostotę.

Pamiętaj o urządzeniach mobilnych

Odwiedzający Twojej witryny są bardziej podatni na odrzucenie strony, jeśli witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych. Ludzie często przełączają się między urządzeniami, coraz częstszym zjawiskiem jest też korzystanie wyłącznie ze smartfona, dlatego oferowanie bezproblemowej obsługi na wszystkich urządzeniach jest niezwykle ważne. Kluczem do sukcesu jest zminimalizowanie częstego przewijania, klikania i przesuwania. Upewnij się, że Twoja witryna oferuje takie same wrażenia na wszystkich urządzeniach – od komputerów po najmniejsze ekrany telefonów.

Layout www – podsumowanie

Tworzenie layoutu zawiera wiele elementów i trudno jest zmieścić wszystko w jednym opisie. Tak naprawdę to Twoi odbiorcy, cele i grupa docelowa będzie dyktować, jak witryna ma funkcjonować i jak powinna wyglądać. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć podstawy projektowania i będzie krokiem w drodze po doskonały produkt.