Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Koszt stworzenia i utrzymania strony internetowej 2020

Koszt stworzenia strony internetowej

Od czego zależy koszt strony internetowej?

Nie ma jednej i konkretnej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje strona internetowa. Na cenę każdego rozwiązania internetowego składa się wiele elementów, dlatego najważniejsze co musisz zrobić przed przeglądaniem jakichkolwiek ofert to precyzyjnie określić

  1. Jaki cel będzie miała strona,
  2. Jakie wiążemy z nią plany na przyszłość
  3. Co chcemy aby zawierała np. jakie typy treści, ile podstron oraz jakie funkcjonalności.

Jeśli obawiamy się, że nie wiemy o czym jeszcze moglibyśmy pomyśleć przy planowaniu strategii dotyczącej naszej witryny to bez obaw ,ponieważ każda szanująca się firma zada nam szereg pytań które doprecyzują wizję oraz pozwolą dobrać optymalne dla nas rozwiązania.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które poszerzą Twoją wiedzę na ten temat i zminimalizują ryzyko naciągnięcia nas na niepotrzebne koszty przez usługodawców.

Koszt strony a CMS (Content Management System)

Jedną z najważniejszych decyzji jaką musimy podjąć jest kwestia wyboru odpowiedniego systemu do zarządzania treścią jest ona bardzo istotna ponieważ rzutować będzie na cały późniejszy proces rozwoju naszej strony. Według badań znaczna większość polskich stron internetowych bazuje na gotowych systemach CMS. Coraz mniej osób decyduje się na dedykowane systemy pisane od zera, ponieważ jest to zwyczajnie nieopłacalne i niepotrzebne. Na rynku, pomijając ww. dedykowane,  dostępne są rozwiązania całkowicie darmowe oraz te które użytkować możemy za określoną kwotę po opłaceniu abonamentu. Najpopularniejsze darmowe oparte o licencje Open Source to WordPress i Drupal, które na rynku są już kilkanaście lat, przez co są dopracowane oraz sprawdzone. To co istotne w przypadku wyboru CMS-a to z pewności stopień bezpieczeństwa, ilość dostępnych rozwiązań oraz możliwości rozbudowy i personalizacji, tak aby stworzony przez nas produkt był taki jak sobie zaplanowaliśmy. koszty w przypadku CMS Open Source, poniesiemy jedynie za wdrożenie wybranej opcji szablonu graficznego, spersonalizowania systemu oraz przygotowania wszystkich rozwiązań. Bez żadnych opłat za licencje. To co przygotuje nam dana firma jest gotowym produktem, który kupujemy na własność.

Koszt strony a wykonawca projektu

Oczywistym jest to, że ktokolwiek by nie robił naszej strony wyceni ją inaczej. Najtaniej będzie w przypadku freelancera, lecz jakość całości pozostawia wiele do życzenia ze względu chociażby na wykonanie za pomocą gotowego szablonu, który ma szereg wad. Agencje interaktywne, Software house policzą nas już drożej ale otrzymamy zazwyczaj bardziej dopracowany i doprecyzowany produkt, który raczej posłuży nam już na przyszłość, dodatkowo na usługi tego typu zawsze jest gwarancja, więc to dodatkowe zabezpieczenie. Cena w przypadku wykonania przez firmy sa uzalezione m.in od prestiżu marki, doświadczenia oraz pozycji na rynku. Warto też pamiętać, że nie zawsze coś co kosztuje dużo zapewnia nam pewność że usługa została zrealizowana profesjonalnie oraz że nie będziemy mieli problemów z rozwojem w przyszłości

Koszt strony a grafika

Jest jedną z najważniejszych elementów w procesie tworzenia strony, ponieważ atrakcyjny wygląd i profesjonalne zdjęcia to podstawa w internecie. W przypadku układu graficznego całej strony zwanego przez większość szablonem mamy wybór między gotowymi motywami,które możemy pobrać za darmo oraz odpłatnie zależnie od jakości wykonania. Drugą opcją jest dedykowane zaprojektowanie projektu graficznego, który będzie w pełni przygotowany pod nas i naszą wizję. Opcja druga ma znacznie więcej plusów niż wybranie gotowego motywu. jedynym minusem jest wyższa cena. O tym temacie więcej dowiesz się z tego wpisu – Dlaczego nie warto tworzyć strony internetowej w oparciu o gotowy szablon ?

  • Zdjęcia – Poza projektem graficznym, trzeba będzie wypełnić nasza stronę odpowiednimi zdjęciami. Fotografie będą się oczywiście różnić zależnie od branży, ale jedno jest wspólne dla wszystkich z nich, a mianowicie muszą być one profesjonalne i w jak najlepszej jakości. W tym przypadku mamy 3 opcje
  1. korzystamy z darmowych zdjęć z banków zdjęć jak np Pixabay, Fotolia.
  2. kupujemy płatne zdjęcia, które zazwyczaj lepiej się prezentują i szybciej znajdziemy to czego szukamy niż w przypadku darmowych zdjęć.
  3. stworzenie własnej galerii – rozwiązanie teoretycznie najlepsze bo mamy pewność unikatowości oraz otrzymujemy dokładnie to czego chcemy. Cena jest tutaj bardzo ciężka do określenia wszystko zależy od nas ale sam aparat czy profesjonalne oświetlenie z pewnością czynią tę metodę najdroższą. Tak jak we wszystkich elementach tworzenia stron, najważniejsza jest wiedza po co nam ta stronę i konkretna strategia rozwoju.

Koszt strony www a funkcjonalności

Element, który bezpośrednio łączy się z wybraniem odpowiedniego CMS-a, ponieważ jeśli już określimy co chcielibyśmy aby znalazło się na naszej stronie internetowej to kolejnym etapem będzie sprawdzenie czy w danym systemie występuje dana funkcjonalność im więcej wymaganych modułów w danym systemie już istnieje tym tańszy będzie nasz projekt, ponieważ działania firmy ogranicza się jedynie do konfiguracji danej funkcji pod nasze wymagania. Inaczej będzie kiedy potrzebnej możliwości brak wtedy będziemy musieli takie rozwiązanie stworzyć co jest już droższe ale w przypadku CMS Open Source możliwe ze względu na otwarty kod .
Cena strony internetowej

Cena strony a pozycjonowanie

Stworzenie dobrze wyglądającej strony internetowej to jedno i pomimo że pozycjonowanie jest to temat na osobny tekst to warto pamiętać aby już na etapie projektowania strony www pamiętać, jak istotną rolę odgrywa ten element w internecie. Strona powinna być tak zbudowana by nie było z nią problemów przy późniejszym pozycjonowaniu i jest to jeden z powodów dlaczego warto by tworzenie naszej strony zrobiła firma, która zna się na tym, a nie freelancer który może i zrobi nam to taniej ale czy nie lepiej zapłacić trochę więcej i nie myśleć już o tym czy podczas pozycjonowania nie będziemy musieli przebudowywać strony co oczywiście wiąże się z kosztami.. Jeśli wiążemy z naszą witryną przyszłość to proces pozycjonowania nas nie ominie.

Cena za stronę a hosting

To zależnie od wybranego typu usługi, przydzielone nam miejsce na dysku serwera, na którym przechowywane będą wszystkie pliki potrzebne do działania strony czy sklepu internetowego. Taki komputer (serwer) jest aktywny 24/7 i dzięki temu nasza witryna dostępna jest z każdego miejsca i o każdej porze.
W tym przypadku mamy duży wybór i dlatego tak ważną rzeczą jest abyśmy dokładnie wiedzieli jaki jest cel strony i jej najbliższa przyszłość. Możemy wybierać pomiędzy serweremwspółdzielonym, serwer wirtualny, serwer dedykowany czy chmura. Mówiąc najprościej im większa i bardziej zaawansowana strona oraz ruch na stronie to będziemy musieli wydać na ten element więcej oczywiście jeśli chcemy by nasza strona działała zawsze i wszędzie bez zarzutów. Szacunkowe koszty to około 100 – 600 rocznie.

Koszt domeny internetowej

To nic innego jak ciąg znaków tworzący adres naszej strony internetowej, wpisywany w pole adresu. Koszty w tym przypadku poniesiemy przy zakupie określonej nazwy jak i przedłużeniu, które najczęściej oscyluje w cenie 70 -130 zł rocznie. Wykupienie domeny może kosztować nas 15 zł jak i kilkanaście milionów wszystko zależne od nazwy i rozszerzenia (pl, com, eu)

Certyfikat SSL

Jest to certyfikat bezpieczeństwa który powstał, aby zapewniać poufność przesyłanych na stronach internetowych danych. Posiadanie SSL nie jest jeszcze koniecznością (prawdopodobnie ma się to zmienić) ale ma szereg zalet m.in posiadanie SSL, czyli zielonej kłódeczki przy adresie naszej strony, wzbudzi w oczach klientów, użytkowników wiarygodność, poczucie bezpieczeństwa oraz ukaże nasza markę jako profesjonalną i dbającą o bezpieczeństwo danych klienta. Korzyścią z posiadania takiego certyfikatu jest również lepsze traktowanie nas przez algorytmy Google co może dać nam lepsze pozycje w wyszukiwarce. Ceny za podstawowy certyfikat to około 100 zł rocznie, jednak wielu hostingodawców kusi swoich klientów darmowym bądź po niższej cenie niż podano powyżej.

Obsługa i koszty powdrożeniowe

Wszystko zależy od tego jaką stronę posiadamy i jaki ma ona cel. jeśli chcemy rozbudowywać lub modyfikować w jakimś większym stopniu niż zmiana obrazka czy koloru panelu to będziemy potrzebowali pomocy programisty. Zawsze lepiej kiedy opiekę sprawuje firma która tworzyła dla nas stronę lub inne rozwiązanie internetowe. Firmy rozliczają się najczęściej na podstawie przepracowanych godzin lub poprzez abonament który możemy wykupić.

Koszt i czas na stworzenie strony

Jest on często składową, końcowej ceny projektu. Oczywiste jest, że jeśli chcemy aby nasza strona internetowa została wykonana szybciej niż przykładowo oszacował to usługodawca, zapłacimy więcej.

Podsumowanie – Koszty strony internetowej

Na koszty witryny wpływa masa elementów od prostych, wydaje się nieistotnych jak wybranie zdjęć po wybranie firmy i systemu zarządzania treścią. Warto również myśleć przyszłościową ponieważ wraz ze wzrostem i rozwijaniem generowane będą nowe koszty a o ich wielkości zadecyduje wiele decyzji podjętych na samym początku. Podsumowując jeśli strona ma być ważnym punktem w strategii marketingowej firmy to nie warto na niej oszczędzać i decydować się na strony za kilkaset złotych.