Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Tworzenie strony na systemie zarządzania treścią Drupal CMS – czy warto?

CMS Drupal

CMS Drupal to zaawansowany system napisany w języku programowania PHP. Służy do tworzenia oraz zarządzania stronami, sklepami oraz różnego rodzaju aplikacjami internetowymi. Oprogramowanie powstało w 2001 roku i stworzono je na zasadach licencji Open Source, dzięki czemu sam system jak i wszystkie dodatki są darmowe i otwarte na zmiany w kodzie źródłowym, co daje możliwości stworzenie każdego rozwiązania webowego oraz maksymalnego dostosowania pod własne preferencje. Drupal to wszechstronne narzędzie, może posłużyć nam zarówno przy mniejszych stronach jak i rozbudowanych portalach i platformach sprzedażowych.

Zalety Drupal CMS

 • Duże możliwości w standardzie – Drupal od razu po zainstalowaniu posiada możliwości i funkcjonalności, które bez instalacji żadnych dodatkowych modułów pozwalą na postawienie prostej strony internetowej. Dostępne dla ułatwienia są gotowe, darmowe szablony graficzne, które stworzone są pod ten CMS. Co zapewnia nam bezproblemowe wdrożenie wszystkich stylów.
 • Bezpieczeństwo – Kwestia bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych aspektów tego systemu. Nad tym aby wersje drupala, były jak najbezpieczniejsze, czuwa specjalnie powołana do tego grupa programistów, Która stale ulepsza, cora oraz dodatki, by były odporne na coraz to nowe ataki hakerskie. W racji otwartego źródła możliwe “dziury” w kodzie nadzorowane są również przez liczną społeczność oraz entuzjastów systemu. Dla podwyższenia poziomu bezpieczeństwa, zostało stworzonych wiele dodatkowych modułów, zarówno uniwersalnych jak i tych, które wspomóc mogą konkretne branże. Warto wspomnieć też o tym, że CMS Drupal używany jest przez większość urzedów miast oraz takich instytucji jak Biały Dom, NASA , Harvard.
 • Rozbudowa wielojęzyczność – Jednym z powodów dla którego, wiele firm, które prowadzą biznes globalnie wybiera CMS Drupal, są spore możliwości dotyczące wielojęzycznej strony internetowej.
  Nie ma problemów z kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma wersjami językowymi tej samej strony internetowej.

Przykładem stron marek opartych o Drupal CMS są:

 • Potężna taksonomia – CMS Drupal jest systemem, zbudowanym w oparciu o segmenty oraz uporządkowaną i rozbudowaną taksonomie.
  Dzięki temu np. znalezienie kluczowych fraz przez algorytmy wyszukiwarek jest szybsze, a co za tym idzie wpływa na pozycje w google.
 • Zarządzanie użytkownikami – W przypadku dużych stron internetowych zawierających sporo treści, wymagane jest dobre zarządzanie wszystkimi częściami naszej witryny, aby nie dochodziło do sytuacji w których nieodpowiednie osoby będą miały możliwość zmian elementów, które niekorzystnie wpłyną na całą naszą stronę. Drupal wyposażony jest w zaawansowany system zarządzania użytkownikami, który precyzyjnie określi grupy użytkowników oraz role dla każdej z nich. Wszystko jest zrobione w taki sposób że jeśli będziemy chcieli nadać określonemu użytkownikowi lub całej grupie dostępy to zrobimy to w łatwy sposób. Dzięki zaangażowanej społeczności ten element stale się rozwija, tak aby zarządzanie dużymi stronami było jeszcze łatwiejsze.
 • SEO – Sama struktura drupala jest stworzona tak aby algorytmy wyszukiwarek w szybki sposób potrafiły odnaleźć wpisaną przez użytkowników frazę kluczową. Jest to jeden z ważniejszych czynników wpływających na ocenę naszej strony przez np. Google. Dodatkowo możemy korzystać z wielu modułów, wspomagających działania pozycjonerskie jak :
  • Metatag
  • Page tittle
  • Pathauto
  • XML Sitemap
  • SEO Checklist
  • Redirect
 • Multi instalacja – W dzisiejszych czasach kiedy internet wpływa na prawie każdy element naszego życia, posiadanie strony internetowej to standard dla firm, sklepów itd.
  Coraz częściej jedna strona to za mało by dobrze promować oraz sprzedawać naszą markę.Dlatego, firmy rozbijają swoje usługi lub tworzą wiele stron konkretnych marek, które mają w ofercie.
  W CMS Drupal istnieje bardzo pomocna opcja, która pozwoli zarządzać oraz tworzyć wszystkimi stronami z jednego panelu administracyjnego.
 • Open Source – Drupal jest systemem posiadającym, potocznie mówiąc “otwarte źródło” czyli pełny dostęp do kodu pobranej przez nas wersji drupala. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy dowolnie modyfikować istniejącą strukturę i dostosowywać do własnych potrzeb każdy element systemu. Kolejną sporą zaletą jest spora społeczność programistów, która w przypadku systemów “ open source” takich jak Drupal czy WordPress dba o rozwijanie, bezpieczeństwo oraz tworzenie nowych rozwiązań. Dzięki współpracy tysięcy programistów CMS Drupal posiada przeszło 37 000 gotowych rozwiązań w postaci modułów możliwych do pobrania i instalacji w każdej chwili. Liczna grupa społeczności to również, spora dawka wiedzy i pomoc w przypadku problemów z użytkowaniem, rozwijaniem strony czy sklepu opartego o Drupala.
 • Wady CMS Drupal

  • Wydajność – Duże możliwości mogą ciągnąć za sobą również problemy w postaci zapotrzebowania na lepszy hosting. Można powiedzieć, że drupal w standardzie ma sporo opcji, które dla kogoś kto chce tworzyc małą prostą stronę internetowa bedą zbędne i mogą niepotrzebnie obciaząc serwer. Dlatego w przypadku prostych stronek, wybierane są takie cms jak WordPress. Do najnowszych wersji drupala dostępne są dodatki, które pomagają minimalizować nadmierne obciążenie serwera spowodowane dużym ruchem.
  • Gdzie najczęściej używany jest Drupal

  • Sklepy internetowe – W przypadku tak rozbudowanego systemu jakim jest CMS Drupal możemy dzięki wtyczce commerce użyć prostych i podstawowych funkcjonalności sprzedażowych jak np. dodanie możliwości kupna dostępów, na stronie internetowej. Drupal umożliwia również zbudowanie zaawansowanej platformy sprzedażowej, na której sprzedawać będziemy tysiące różnych typów produktów, a dzięki systemowi zarządzania treścią mamy wiele dodatkowych możliwości, które usprawnią sprzedaż w naszym sklepie internetowym.

  Rozbudowa CMS Drupal napędza marketing i sprzedaż takimi rozwiązaniami:

  • slidery video
  • referencje
  • newsletter
  • galerie zdjęć
  • blog
  • social media
  • pop-upy z promocjami
  • produkty polecane, podobne
  • bony podarunkowe

  Przykłady sklepów na Drupal Commerce

  Drupal to również świetna struktura “ szkielet” do budowania rozbudowanych aplikacji internetowych zarówno tych, które mogą wykorzystać potencjał systemu jak i dzięki temu że drupal ma otwarte źródło, również utworzenie własnych dedykowanych rozwiązań.

  Strony rządowe i urzędowe na Drupalu

  Portale informacyjne na Drupalu

  Strony na Drupalu – Podsumowanie

  CMS Drupal to jeden z najpopularniejszych systemów cms na świecie. Jego elastyczność sprawia że możemy utworzyć tak naprawde każde nowoczesne rozwiązanie sieciowe, od prostej strony firmowej po rozbudowane platformy sprzedażowe. Jeśli szukasz CMS-a przy, którym nigdy nie zabraknie Ci możliwości dotyczących tworzenia różnego rodzaju funkcjonalności, a to wszystko przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa