Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Elementy, które sprawiają, że Twoja strona jest nudna.

wzrost-przyciąganie-klientów

W internecie wygrywa ten, który się odpowiednio wyróżnia. Minęły czasy kiedy wystarczyło zaznaczyć swoją obecność dodając informację do paru katalogów stron, czy tworząc stronę wizytówkę. Dzisiaj trzeba działać!
Takie rzeczy jak RWD, bounce rate, CMS nie mogą być obce komuś kto nie chce zostać internetowym dinozaurem.
Poniżej kilka kluczowych informacji o elementach, które zaniedbane mogą sprawić, że Twoja strona jest odbierana jako nudna i mało atrakcyjna.

Wysoki współczynnik odrzuceń (bounce rate)

To podstawowy czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas analityki strony. Mówi nam ile osób od razu po wejściu w daną podstronę wyszło bez jakiejkolwiek interakcji.
Twoja witryna może nudzić użytkowników, ponieważ po wejściu na nią, nie są w stanie zaangażować się w sposób jaki chcieliby to zrobić. Postaraj się przeanalizować gdzie na stronie masz największy współczynnik odrzuceń, poszukaj pomysłów u innych na podobnych podstronach.
Podsumowując szukaj, testuj i analizuj.

To nie jest dodatek…

Responsywna strona internetowa to obecnie wymóg jaki stoi przed każdym projektantem strony. Biorąc pod uwagę, że pierwsze smartfony powstały przeszło 10 lat temu dostosowanie stron internetowych do urządzeń mobilnych, z których obecnie mamy ponad połowę ruchu, RWD jest czymś co musisz posiadać. To właśnie brak strony opartej o responsywny projekt graficzny może powodować spory współczynnik odrzuceń.

Ile można czekać..?

Stale wszystko ulepszamy by można było wszystko robić szybciej, przez co ludzie zaczynają się do tego przyzwyczajać, są zwyczajnie niecierpliwi. Teraz wyobraź sobie, że taki użytkownik wejdzie na stronę, która wczytuje się dłużej niż 2-4 sekundy. Zapewne znajdzie się on w tej grupie, która będzie kształtowała wcześniej już wspomniany bounce rate.

Do elementów, które możesz zrobić samodzielnie na swojej stronie, aby jej wczytywanie przebiegało znacznie szybciej jest :
  • optymalizacja obrazków
  • używanie standardowych czcionek
  • włącz buforowanie przeglądarki
  • zoptymalizuj miejsce na serwerze

Niski czas spędzony na stronie

Jeśli strona działa dość sprawnie, a nadal masz problem z utrzymaniem użytkowników na swojej stronie internetowej to na 90 % odpowiedzialna będzie za to słabej jakości i zupełnie nudna treść. Najgorsze i najczęściej łamane zasady dotyczące zawartości strony to:

  • kopiowanie treści konkurencji
  • rzadkie aktualizacje treści, nieaktualne informacje
  • brak czytelnej struktury np. we wpisach na blogu
  • brak porządku np. wpisy są dodawane bez żadnych kategori, tagów


Jeszcze więcej nudy będzie wtedy gdy na stronie będzie jedynie tekst…
Dzisiaj przewagę zdobywa przekaz za pomocą innych form jak infografiki i video. Gdy po wejściu użytkownik zobaczy brak jakiejkolwiek formy graficznej, raczej wyjdzie, ponieważ uzna ją za nudną i nie wartą uwagi.


Projekt graficzny jest nudny

Bez wątpienie w internecie możemy znaleźć wielu wykonawców tych samych usług. Dlatego jeśli strona nie wyróżnia się na tle sprawdzanych przez użytkownika stronach, to raczej nikłe szanse, że spędzi u nas wystarczającą ilość czasu. Wygląd strony bezsprzecznie wpływa na pierwsze i najważniejsze wrażenie użytkowników.

Dodatkowo jasno pokaż czym się zajmujesz, żeby po wejściu użytkownika nie musiał tracić czasu na zastanowienie się, a co za tym idzie zwiększenie szansy na przedwczesne wyjście bez zapoznania się z ofertą.