Strony internetowe

Porady i ciekawostki

React czy Vue – jaki framework Javascript sprawdzi się lepiej?

framework react czy vue

Dwa najbardziej popularne frameworki JavaScript wśród programistów to Vue.js i React. Narzędzia te są do siebie podobne pod kilkoma względami, oba zapewniają produktywne podejście do tworzenia różnych projektów z zakresu IT, ale to ich wady i zalety decydują o przypadkach ich użycia. Jaki framework sprawdzi się lepiej przy budowie rozwiązań internetowych? Sprawdźmy to!

Czym jest React i Vue.js?

Największe różnice między opisywanymi frameworkami to sposób budowania warstwy widoku oraz cel, dla których oba narzędzia powstały, dlatego warto pod uwagę wziąć kilka elementów. React został stworzony na określone potrzeby Facebooka przez zespół Facebooka, a oficjalnie udostępniony dla użytkowników został w 2013 roku. Jest bardzo popularnym frameworkiem, wspieranym i stale rozwijanym w dalszym ciągu przez międzynarodowego giganta mediów społecznościowych, a jego dokumentacja oceniana jest na porządną, dzięki czemu krzywa nauki jest łagodna.

Vue.js opracowany został przez programistę i wyszedł na rynek 2014 roku, by ulepszać dostępne narzędzia JavaScript. Podobnie jak w React, Vue.js posiada bardzo dobrą dokumentację, według niektórych nawet lepszą niż w przypadku poprzednika. Oba narzędzia mają niewielki rozmiar, co może mieć znaczący wpływ na projekty rozwoju oprogramowania, ponieważ mniejsze rozmiary technologii idealnie pasują do lekkich zastosowań.

Który framework wybrać?

Vue ma niewielkie rozmiary, mniejsze niż React, dlatego umożliwia to płynną integrację bez żadnego wpływu na cały system do realizowanych zleceń. Vue jest również łatwo integrowalny z innymi aplikacjami, charakteryzuje go elastyczna architektura i łatwość użycia ze względu na szablony oparte na HTML. Chcąc mieć szybką i nowoczesną bibliotekę interfejsu użytkownika do tworzenia wysokiej klasy aplikacji jednostronicowych czy pozostałych projektów, do których nie będą potrzebne innowacyjne rozwiązania, postaw na lekkie narzędzie jakim jest Vue.js.

React wykorzystuje język programowania JSX, którego komponenty kompilują się w JavaScript, co może sprawić, że strona będzie bardziej dostosowana pod SEO, a korzystając z wirtualnego DOM pozwala osiągnąć wysoką wydajność. React pozwala na tworzenie aplikacji izomorficznych, aplikacje mobilnych i każdego większego, bardziej złożonego projektu, ale świetnie sprawdzi się również przy mniejszych projektach.

Podsumowanie – React czy Vue

Rozmiar Vue jest mniejszy niż React; React jest wspierany przez Facebooka, zaś Vue nie ma takiego wsparcia; React posiada również większą elastyczność niż Vue, ale to Vue posiada lepszą dokumentację niż React. Masz wątpliwości co do wyboru? Nie dziwi nas to.

Oba z narzędzi są świetne do budowania interaktywnych interfejsów użytkownika i mimo różnic, są bardzo podobne pod wieloma względami a to, który z nich będzie lepszy zależy od przypadków użycia, potrzeb biznesowych, budżetu i środowiska oraz dostępności specjalistów, których chciałbyś zatrudnić do realizacji zlecenia.