Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Gotowe szablony stron internetowych – warto z nich korzystać?

gotowy szablon strony

Przed tworzeniem swojej witryny internetowej jedną z decyzji jaką musimy podjąć to czy użyjemy gotowej szaty graficznej ściągniętej z internetu czy też zlecimy zaprojektowanie dedykowanego projektu grafikowi.

Wszystko zawsze zależy od tego czego potrzebujemy i jakie mamy oczekiwania względem przyszłości naszej strony internetowej, jednakże w każdym z przypadków niezależnie od celu strony, warto stworzyć nasze rozwiązanie starannie nie lekceważąc żadnego z elementów tworzenia stron www.

Dlaczego nie warto korzystać z gotowego szablonu strony www?

W rozwiązaniach internetowych pójście po najmniejszej lini oporu w tym przypadku kupienie gotowego szablonu graficznego często niesie za sobą szereg problemów. Problemy z szablonami jakie możesz mieć to m.in.

  • Nadmiar niepotrzebnych funkcji – często w plikach z motywem dostajemy kilka dodatkowych opcji i niepotrzebnych modułów, których nie potrzebujemy a mogą wpływać negatywnie zarówno na szybkość jak i administrację stroną internetową.
  • Skomplikowany kod utrudniający dalszy rozwój – to że przy zakupie i instalacji wygląd naszej strony jest taki jak na zdjęciach promocyjnych szablonu, nie oznacza że tak będzie zawsze. Dużo zależy od tego jak napisany został szablon, czy w przypadku próby zmiany lub dodania nowych własnych elementów nie zaczną się problemy związane z rozjeżdżaniem się całej strony a doprowadzenie jej do poprawnego działania może zająć nam bardzo dużo czasu i nie zawsze poradzimy sobie bez pomocy specjalistów. Zdarzyć się też może tak że szablon jest tak tragicznie wykonany, że bardziej opłaca się kupić nowy lub stworzyć dedykowany projekt.
  • Powtarzalność – decydując się na pobranie gotowego i dostępnego dla każdego motywu graficznego musimy być przygotowani na to, że szablon który spodobał się nam może spodobać się też innej firmie na rynku. oczywiście w przypadku droższych szablonów takie ryzyko zazwyczaj jest mniejsze, ale warto mieć to na uwadze dokonując wyboru.
  • Problemy z wsparciem – często może być taka sytuacja, że możemy potrzebować wsparcia właściciela szablonu np. chcąc samemu coś znaleźć lub naprawić pewien element. Nie mamy żadnej gwarancji, że właściciel odpiszę nam na naszą prośbę oraz czy nie zakończy działalności i zostaniemy z tym sami… w takiej sytuacji będziemy musieli zatrudnić programistę co oczywiście niesie dodatkowe koszty.
  • Ryzyko zakupu – sprawdzić możemy dopiero po zakupie, może się stać tak że będziemy zmuszeni do poprawiania i każda próba spersonalizowania nawet małego elementu szablonu może tworzyć potrzebę pomocy programisty co wiązać się będzie z kosztem. Może zdarzyć się taka sytuacja, że koszty dopracowania motywu pod własne preferencje oraz wykorzystywanego cms-a mogą przewyższyć stworzenie dedykowanego projektu graficznego

gotowe szablony dla stron www

Dlaczego warto skorzystać z gotowego szablonu strony www?

  • Czysty kod – to najważniejszy element w przypadku tworzenia stron internetowych. W dedykowanym projekcie każdy element jest pisany pod Ciebie i indywidualne oczekiwania jest w nim tylko to czego sobie życzysz bez zbędnych elementów zaśmiecających kod strony, który wpływa na wszystkie najważniejsze elementy promocji w sieci jak SEO, szybkość oraz skalowalność.
  • Maksymalnie dopasowany – podczas prac graficznych możesz nadzorować i dokładnie określić umiejscowienie wybranych bloków, elementów, wszystko może być takie jak sobie ułożysz to w głowie. Ogranicza jedynie wyobraźnia.
  • Wsparcie – W tym przypadku zlecając konkretnej firmie zrobienie strony opartej o dedykowany projekt graficzny otrzymujemy gwarancję, że w razie problemów uzyskamy informacje, których potrzebujemy.
  • Unikatowość – Poza zaletą że nasza strona będzie jedyna w swoim rodzaju i bez obaw możemy się nią chwalić bez strachu, że w internecie istnieje kilkaset takich samych to  unikalny kod doceniany jest również przez wyszukiwarki

Kiedy gotowy szablon może okazać się dobrym pomysłem ?

Ważne żeby mieć ustalony cel oraz wizję przed stworzeniem strony internetowej, więc jeśli jesteśmy pewni, że strona nie będzie rozwijana, a pełnić będzie jedynie formę prostej witryna informacyjnej tzw. wizytówki to instalacja gotowego motywu będzie dobrym rozwiązaniem głównie ze względu na ładny wygląd za niewielkie, w porównaniu do dedykowanego projektu, pieniądze. Szablony możemy kupić lub pobrać za darmo ze stron internetowych takich jak np. themeforest, templatemonster. Ceny za gotowca wahają się od kilku do kilkudziesięciu dolarów.

Gotowe szablony stron – Podsumowanie

W większości przypadków lepiej wydać trochę więcej i mieć dopasowaną szatę graficzną, która ma wiele zalet. Lecz czasami jeśli ma być to zwykła prywatna strona, to nie warto wydawać sporej sumy, a użyć właśnie gotowego projektu graficznego.

Decydując się na szablon nie musi być to złe rozwiązanie nawet w przypadku ambitniejszej strony lecz taka decyzja wiąże się z pewnym ryzykiem.