Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Skuteczna promocja małej firmy w Internecie

promocja małej firmy w internecie

W dzisiejszych czasach większość potencjalnych klientów zaczyna poszukiwania produktu lub usługi w Internecie. Zarówno duże jak i małe, lokalne firmy muszą podjąć skuteczne działania, które pozwolą dotrzeć potencjalnym odbiorcom do oferowanych usług, docelowo znajdujących się na stronach internetowych. Mała firma stoi przed wyzwaniem podjęcia skutecznej promocji w sieci, która pozwoli osiągnąć jej sukces zarówno na rynku lokalnym jak i internetowym.

SEO – Promocja małej firmy w Internecie

SEO z ang. Search Engine Optimization to nic innego jak działania mające na celu optymalizowanie strony dla wyszukiwarek internetowych. To właśnie dzięki SEO potencjalny odbiorca trafia na Twoją stronę internetową, a także odnajduje oferowany produkt czy usługę. Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących SEO są treści umieszczane na stronie internetowej. Musisz wiedzieć, że treści muszą być wartościowe dla użytkowników, ale również dla wyszukiwarek internetowych. Musisz pamiętać więc o dwóch istotnych kwestiach dotyczących umieszczanego tekstu: 

  • odpowiednie słowa kluczowe
  • unikalne treści.

Słowa kluczowe zawarte w Twoich treściach to nic innego jak frazy, które są najczęściej wpisywane przez potencjalnych odbiorców w wyszukiwarkach internetowych. Ciężko jest samemu stworzyć odpowiednią listę słów kluczowych, dlatego warto korzystać z dostępnych narzędzi, które w łatwy sposób pomogą wybrać odpowiednie frazy. Takim narzędziem jest

  1. Planer Słów Google AdWords KeywordTool, który przede wszystkim wskaże Ci propozycje słów kluczowych jak i również określi częstotliwość używania frazy w wyszukiwarce przez użytkowników. Tuż obok słów kluczowych- pojawiają się unikalne treści. Unikalne, czyli jakie? Przede wszystkim takie, które nie są skopiowane z innych stron internetowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ roboty Google posiadają odpowiednie narzędzia, które analizują treści Twojej strony. Jeśli będą mało unikalne możesz znaleźć się w trudnej sytuacji- Twoja strona może spaść na sam koniec pozycji wyszukiwarki Google, co tym samym wpłynie na brak możliwości wyszukania jej przez potencjalnych klientów.

W SEO bardzo ważne jest również linkowanie Twojej strony, czyli używanie takich linków, które wpłyną na pozycjonowanie strony internetowej. Wyróżnić można dwa rodzaje linków: linki wewnętrzne i zewnętrze. Linki wewnętrzne umieszczane są bezpośrednio na Twojej stronie internetowej np. linki na stronie głównej odnoszące do konkretnej podstrony.

To ułatwienie dla użytkowników jak i dla robotów Google. Warto jednak pamiętać, że są również specjalne wytyczne, które określają możliwą ilość umieszczanych linków na Twojej stronie. Linkowanie zewnętrzne polega natomiast na używaniu linków i wstawianiu ich na zewnętrznych stronach internetowych- mogą być to fora internetowe, serwisy społecznościowe, blogi czy też katalogi stron.

Social Media – promocja małej firmy w Internecie

Przystępując do akcji promocyjnej w sieci na początku należy określić grupę docelową swoich odbiorców i potencjalnych klientów. Przede wszystkim musisz wiedzieć kim są, jakie są ich preferencje i jaka cena jest dla nich korzystna. Znając oczekiwania swoich klientów możesz przystąpić do promocji swojego produktu i usługi tworząc skuteczną kampanię marketingową. W rozeznaniu warto również przyjrzeć się działaniom konkurencji oczywiście nie to po, by kopiować ich pomysły, ale by móc stworzyć coś unikalnego i oryginalnego dla własnej marki. Jedną z podstaw skutecznej promocji są wcześniej opisane działania SEO. Tuż obok nich pojawia się możliwość wykorzystania potencjału Social Media.

Oczywiście najbardziej popularnym miejscem w sieci wykorzystywanym do promocji firmy jest Facebook. To miejsce, w którym dziennie logują się miliony użytkowników, dlatego można je również wykorzystać do promocji własnej marki. Tuż obok Facebooka pojawia się Twitter czy Instagram. Musisz jednak pamiętać, że nie możesz zaniedbać tej kampanii promocyjnej- jeśli podejmiesz się tworzenia firmowego profilu musisz być konsekwentny. Zaniedbane i opuszczone profile tylko wpłyną negatywnie na postrzeganie wizerunku Twojej marki.

Serwisy społecznościowe to miejsce, gdzie możesz mieć bezpośredni kontakt ze swoimi klientami- możesz odpowiadać na ich komentarze, respektować opinie, a także zachęcać do aktywności poprzez umieszczane wpisy. Obserwuj swoich odbiorców i dostosowuj odpowiednie treści do ich oczekiwań- musisz wiedzieć, czy wpisy lepiej umieszczać rano czy wieczorem, kiedy aktywność klientów jest największa. Największych fanów możesz nagradzać firmowymi gadżetami- nie muszą być to drogie upominki. Wystarczy, że nagrodzisz ich firmowymi długopisami, kalendarzykami czy brelokami.

Podsumowanie – Promocja małej firmy

Zarówno małe jak i duże firmy stoją przed zadaniem tworzenia odpowiedzialnej, ale przede wszystkim skutecznej promocji swojej marki w Internecie. Działania SEO i tworzenie kampanii marketingowej to podstawa, by osiągnąć sukces. Podsumowując odpowiednia optymalizacja i pozycjonowanie strony, a także wykorzystanie potencjału Social Media pomogą Ci zaistnieć w sieci, a także dotrzeć do nowych, potencjalnych klientów i odbiorców.