Pozycjonowanie to kluczowa sprawa jeśli podstawą naszego marketingu i sprzedaży jest strona internetowa, ponieważ co z tego, że stworzymy dobrze wyglądającą oraz działającą witrynę jeśli znalezienie nas w wyszukiwarce będzie możliwe dopiero po przewertowaniu 10 stron. Powiedzmy sobie szczerze, nikt nie zagląda, aż tak daleko 🙂
Optymalizacja to bardzo skomplikowany proces, na który wpływa mnóstwo czynników,które postaram się przybliżyć. Koszt pozycjonowania strony będzie w dużej mierze zależał od ilości czasu poświęconego na optymalizacje tychże czynników.
Co wpływa na koszt i cenę pozycjonowania?
- Konkurencyjność na frazy kluczowe – Dużo łatwiej będzie nam podbić pierwszą dyche w wynikach wyszukiwania na główne frazy, jeśli podobnych firm na rynku jest niewiele. W dzisiejszych czasach jednak mamy wybór w prawie każdej branży dlatego trzeba się trochę natrudzić by klient szukający usług oferowanych przez naszą firmę, nas znalazł. Warto pamiętać, że to wystarczy by się z nami skontaktował, na to wpływ będzie miało jeszcze parę innych czynników związanych z marketingiem i sprzedażą.
- Jakość oraz ilość treści na stronie internetowej – To jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na pozycję. Ważne, aby naszej stronie treści były powiązane z branżą i rynkiem, na którym chcemy zaistnieć. Istotne jeszcze jest to, by treści były unikalne (nie kopiowane z innych źródeł) oraz regularnie aktualizowane.
- Odpowiednio dobrane słowa kluczowe, oraz typ fraz(lokalne, krajowe, długi ogon czy główne) – wybranie słów, fraz kluczowych to coś od czego powinniśmy zacząć naszą przygodę z pozycjonowaniem. Pod wybrane wyrażenia będziemy dostosowywać cała optymalizację na stronie oraz poza nią. Im frazy bardziej ogólne tym więcej pracy pozycjonera pójdzie na zdobycie pierwszej dziesiątki.
- Linkowanie
- wewnętrzne to wszystkie odniesienia w tekście, których odnośniki nie wychodzą poza naszą stronę. Przykładowo dodanie odnośnika z wpisu na blogu do konkretnej usługi w ofercie.
- zewnętrzne to wszystkie linki, które przekierowują do naszej strony. Najczęściej tego typu linki dodajemy na forach internetowych jako uzupełnienie “naturalnej” odpowiedzi na dany temat. Linki we wpisach na stronach zewnętrznych np. artykuł sponsorowany. Warto pamiętać, że link linkowi nierówny. Przykładowo lepszym wyborem będzie podlinkować z artykułu na stronie zewnętrznej z wysokim “page rank” niż dodać 10 linków do katalogów stron.
- Struktura oraz zoptymalizowana strona internetowa – Dobrze poukładany CMS to podstawa. Jednym z czynników, które wpływają na pozytywny odbiór przez algorytmy Google jest szybkość odnajdywania poszukiwanych fraz na stronie, dlatego jeśli strona będzie zrobiona w jakiś przekombinowany sposób, może mieć to zły wpływ na pozycję.
- Dobrze pamiętać o odpowiedniej optymalizacji metatagów, meta-title, metadesctiption.
- Historia domeny – to nic innego jak to co działo się z nią zanim wpadła w nasze ręce. Warto przeanalizować linki prowadzące do naszej strony internetowej, jakiej są jakości oraz czy są powiązane z naszą branżą
Ile kosztuję zatem pozycjonowanie?
Dla każdej strony ta cena będzie inna, więc jeśli ktoś od razu z góry daje wam gotowe ceny bez zapoznania się ze struktura strony, konkurencją, czy specyfiką branży to nie zalecam rozmów z taką firmą. Tylko indywidualne podejście może zapewnić nam sukces, ponieważ tylko wtedy wiemy na czym musimy się skupić najbardziej. Ważne, żeby już na początku kiedy zlecamy utworzenie strony pamiętać o tym, że ma ona fundamentalny wpływ na późniejsze pozycjonowanie.
Powiązane artykuły
Z czego składa się audyt SEO strony?
Psychologia ceny w marketingu – co powinieneś wiedzieć?
Kupowanie fanów na Facebooku – czy to ma sens?