błędy-tworzenie-stron

Najczęściej popełniane błędy podczas zamawiania strony www

Decydujesz się na to, że potrzebujesz strony internetowej. i co dalej? Jakie powinny być kolejne kroki? Myślisz, że wszystko jest proste, a wybrany wykonawca poprowadzi Cię za rękę podczas realizacji? Nic z tych rzeczy. Sprawdź, jakie błędy zdarzają się najczęściej przy zamawianiu stron www i postaraj się ich nie powielać w swoim przypadku!

Krótki czas realizacji

Przy tworzeniu stron pośpiech nie jest dobrym doradcą. I to pod żadnym względem! Ani jeśli chodzi o kwestie przygotowania specyfikacji czy znalezienia wykonawcy, ani pod względem nacisku na docelowego twórcę. Jeśli ktoś oczekuje, że rozbudowana stroną z kilkunastoma podstronami zostanie wykonana w ciągu kilku dni, to może się srogo zawieść. Warto wszystko przygotowywać z wyprzedzeniem i dać sobie zapas czasowy na ewentualny poślizg związany z realizacją projektu. Może on wyniknąć z różnych przyczyn – opieszałości grafika, programisty czy też z naszej własnej winy.

Oczywiście, zamawiając stronę warto zawrzeć terminy realizacji poszczególnych projektów, ale jednocześnie powinny być to terminy realne. Rozbudowane strony (tzw. Kombajny) to raczej kwestia kilku miesięcy pracy, a nie kilkudziesięciu godzin. Cierpliwość w tym wypadku jest wskazana.

Nieprawidłowa specyfikacja strony

Specyfikacja witryny www to tak naprawdę jak najbardziej szczegółowy opis Twoich potrzeb. Musisz przekazać zleceniobiorcy, czego oczekujesz i jaką rolę ma spełniać Twoja strona. Jeśli źle przygotujesz specyfikację, to nie będziesz zadowolony z finalnych rezultatów prac. Tak to w skrócie działa.

Wszystkie najważniejsze funkcje takie jak różnego rodzaju kalkulatory, liczba podstron czy unikalnych projektów powinny być zawarte w specyfikacji. Warto ustalić także zakładaną liczbę poprawek, by przy późniejszej fazie nie było niedopowiedzeń oraz niesnasek z wdrożeniowcem. Często po przekroczeniu limitu poprawek pojawiają się płatne dodatkowe prace.

Zły wybór wykonawcy

błędy-tworzenie-stron

Ostatecznie o tym, czy będziesz zadowolony ze strony, decyduje wykonawca. Specyfikacja może być wzorcowa, oczekiwania przekazane bez zarzutów, a w ostatecznym rozrachunku witryna i tak może nie działać jak należy. Dlaczego? Być może wykonawca nie ma wystarczającej wiedzy programistycznej czy doświadczenia? Może ma problemy z zespołem pracowników? Zwróć dużą uwagę na ten etap – odpowiedni wykonawca to klucz do sukcesu, a także ekspert, który doradzi w poszczególnych kwestiach.

Brak opieki nad stronę po jej stworzeniu

Strona internetowa to proces i nie kończy się on bynajmniej na jej stworzeniu. Ważne jest także późniejsza administracja i zarządzanie. Dlatego warto z wykonawcą zawrzeć również umowę na regularne prace administracyjne i dbałość o bezpieczeństwo witryny czy też aktualizacje oprogramowania. Szczególnie gdy jesteś zadowolony z dotychczasowej współpracy, a przewidujesz, że strona będzie potrzebowała nowych funkcjonalności czy rozbudowy. Pracując wówczas z zaufanym wykonawcą oszczędzasz sobie stresu i nerwowych poszukiwań nowego administratora.


2 komentarze

 • Janusz Kamiński

  28 sierpnia 2018

  Kilka dobrych porad. Dzięki. 😉

  Reply
 • Janusz Kamiński

  19 września 2018

  Najgorzej jest to, że ciężko znaleźć dobrego specjalisty…

  Reply

Dodaj komentarz