Strony internetowe

Porady i ciekawostki

Czy warto posiadać responsywną stronę internetową?

Responsywna strona internetowa

Czym jest strona responsywna?

Responsywna strona internetowa to taka, która poprzez zastosowanie odpowiednich technik programowania, automatycznie dostosowuje m.in tekst, logo, grafikę oraz menu strony do wymiarów ekranu na jakim będzie wyświetlana, tak aby przeglądanie witryny przebiegało w czytelny i intuicyjny sposób, bez konieczności powiększania i zmniejszania widoku ręcznie.

Jakie korzyści niesie za sobą posiadanie strony responsywnej?

  • SEO – Responsywna strona internetowa to dla wyszukiwarek m.in jednakowa struktura, jeden adres URL, a to z kolei ułatwia bezproblemową indeksację strony – algorytmy Googla to cenią, dzięki czemu pozycja Twojej strony będzie wyższa. Dodatkowo w 2015 roku powstał algorytm, który pozycjonuje wyżej strony wykonane zgodnie z techniką RWD, ponieważ taka strona jest przystępniejsza dla użytkowników.
  • Dostosowanie, elastyczność – ze względu na rosnący ruch z urządzeń mobilnych warto, aby nasi klienci i użytkownicy, którzy przeglądać będą naszą stronę internetową np. na tablecie, czy smartphonie mogli bez problemu dotrzeć do kluczowych dla nich informacji. Brak responsywności sprawia, że większość użytkowników mobilnych opuści stronę, ponieważ będzie ona zwyczajnie nieczytelna, a znalezienie poszukiwanych danych, na zwykłej stronie, może na małym ekranie telefonu graniczyć z cudem.
  • Nowoczesny wygląd – strony responsywne często na urządzeniach mobilnych wyglądają lepiej niż na komputerach, a jest tak dlatego iż bloki i widoki strony są idealnie dopasowane do urządzenia. Często stosuję się wiele ułatwień dla urządzeń mobilnych, jak rozwijane menu, bezpośrednia możliwość połączenia telefonicznego po kliknięciu w ikonkę telefonu. Witryna dzięki wszystkim zabiegom RWD jest czytelna i intuicyjna, a jej wygląd profesjonalny co z pewnością wpłynie pozytywnie na pierwszy kontakt klienta z Twoją marką.
    Strona responsywna ma dużo większe możliwości dostosowania się do funkcjonalności, które oferują urządzenia mobilne niż tradycyjna witryna.
  • Koszty utrzymania – kolejną zaletą stworzenia strony w oparciu o responsive web design jest mniejszy koszt utrzymania niż w przypadku posiadania dwóch osobnych wersji dla urządzeń mobilnych i tradycyjnych komputerów. W wersji RWD cała witryna oparta jest o jeden silnik, hosting, a i zmiany wprowadzasz tylko na jednej stronie, co w przypadku dwóch osobnych wersji znacznie zwiększa koszt.

Podsumowanie

Jak widzisz w dzisiejszych czasach posiadanie responsywnej strony internetowej to żaden zbędny dodatek, nad którego wdrożeniem można pomyśleć w przyszłości, a konieczność, której brak może spowodować utratę wielu potencjalnych klientów.

Dlatego nie czekaj i stwórz responsywną stronę internetową